Úvod Čo je cvičenie SM-SYSTÉM Princíp a význam cvičenia Hlavné zásady cvičenia Kde a kedy budeme cvičiť Čo si priniesť? Moja cesta k SM-SYSTÉMU Certifikáty Cena za cvičenie Kontakt
SM-Systém je cvičenie, ktorého cieľom je zabezpečiť regeneráciu chrbtice, hlavne jej najzraniteľnejšej časti – medzistavcových platničiek.
Ide o rehabilitačnú metódu cvikov na chrbticu (stabilizácia a mobilizácia chrbtice). Jej autorom a duchovným otcom je MUDr. Richard Smíšek. Cvičenie s elastickým lanom je založené na dlhoročných odborných skúsenostiach. Súbor cvikov pôvodne vznikol ako jedna z možností neoperačnej liečby vyklenutej platničky, čo je veľmi nepríjemná, bolestivá a závažná zdravotná komplikácia.
V súčasnej dobe je táto metóda použiteľná nielen v liečbe "neposlušných" platničiek, ale tiež v prevencii ochorení chrbice, pri liečbe skoliózy, spondylózy, hyperlordózy alebo hyperkyfózy, či chronických a častných bolestí chrbta. Využíva sa i pri športe-veľa vrcholových športovcov cvičenie využíva ako kondičný tréning s cieľom predísť preťaženiu a degenerácii chrbtice.
Cvičenie s lanom je súbor jednoduchých a účinných cvikov založených na aktivácii svalových špirál. Tie sťahujú obvod tela, vyrovnávajú chrbticu do strednej línie a vytvárajú silu nahor, ktorá chrbticu naťahuje. Tým sa uvoľňujú blokády chrbtice, zvyšujú sa medzistavcové platničky a rovnomerným rozložením pohybu sa predchádza aj zvýšenému opotrebeniu kĺbov.
SM-systém je prirodzené cvičenie - používa iba tie pohyby, ktoré súčasťou stereotypu chôdze a prirodzenej pohybovej aktivity človeka. V praxi to znamená to, že len odstraňujeme rušivé vplyvy svalového napätia, skrátenie, oslabenie a poruchy koordinácie, ktoré vznikli dôsledkom sedavého spôsobu života alebo inou nevhodnou činnosťou. V oblasti riadenia pohybu sa len vraciame do prirodzených stereotypov a nevytvárame nové, len opravujeme vzniknuté chyby. Tak je cvičenie dobre zvládnuteľné pre každého vo veku 5-100 rokov.
Hlavný cieľ cvičenia je u klienta po zvládnutí bolestí, zlepšenie koordinácie chôdze. Správne koordinovaná chôdza má regeneračný charakter. V rekonvalescencii spojenie cvičenia a vhodne dávkovaných prechádzok nám navráti pôvodnú kondíciu a zabráni recidívam bolestivých syndrómov pohybového aparátu.