Úvod Čo je cvičenie SM-SYSTÉM Princíp a význam cvičenia Hlavné zásady cvičenia Kde a kedy budeme cvičiť Čo si priniesť? Moja cesta k SM-SYSTÉMU Certifikáty Cena za cvičenie Kontakt
Do januára 2012 som nevedela, čo je bolesť chrbtice. Nijaký lekár mi nikdy nepovedal, že môj vysunutý "zadok" je vlastne hyperlordóza a ak s tým nebudem niečo robiť, tak si poškodím platničky. Nikdy ma "neseklo" a myslela som si, že tým, že bicyklujem, lyžujem, pracujem na záhradke, rekreačne plávam, tancujem – posilňujem svalstvo celého tela , robím pre svoje telo len to najlepšie. Ale nebola to pravda. O svaloch, ktoré nám držia chrbticu a môžeme ich posilňovať len špeciálnym cvičením som sa dozvedela (na svoju škodu), až keď už bolo neskoro a moja platnička nevydržala, praskla a vytieklo z nej jadro. Už viem, aké bolesti s tým súvisia a nechcem ich už znovu prežívať. Lekári a rehabilitační pracovníci v nemocnici v Ružomberku mi odporučili vypracovať a posilniť chrbtové svalstvo cvičením SM-Systém, čo mi pomohlo zbaviť sa bolesti a žiť plnohodnotný život s malými obmedzeniami. S lanom cvičím každý deň 3 krát po 20 min a keď mám čas i dlhšie. Keďže sa už viac ako rok venujem aj precvičovaniu ZUMBY, bez ktorého si neviem predstaviť svoj život, cvičím aj pred hodinou ZUMBY a taktiež po nej.
Vynechávam však prudké pohyby panvou a poskoky – šetrím sa.
Certifikát pre cvičiteľov SM-Systému som si robila v prvom rade pre seba, ale keďže denne stretávam veľa ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou, trpia a liečia sa len liekmi od bolesti, rozhodla som sa, že svoje znalosti využijem k propagácii tohto regeneračného cvičenia. Je to pre mňa veľká výzva naučiť aj Vás tento jednoduchý, ale účinný spôsob cvičenia.
Ak budete pravidelne cvičiť, väčšina z Vás sa určite vyhne dlhým hodinám čakania v ortopedických a neurologických ambulanciách, liekom od bolesti, ktoré len zaťažujú organizmus, operácii, bolestiam doma i v práci.
Škoda, že som o tomto cvičení nepočula pred rokmi, určite by som preventívne cvičila a moja chrbtica by bola v poriadku. Neznalosť však neospravedlňuje a plakať nemá cenu – preto sa budem snažiť rozprávať o tomto cvičení všade tam, kde ma budú ochotní počúvať a cvičiť s tými, ktorí budú chcieť.
Želám všetkým veľa zdravia, šťastia a hlavne pevnú vôľu pri cvičení
Evka